İmam Matüridi Araştırmaları Çalıştayının ilki gerçekleştirildi

Selçuk Üniversitesi İmam Matüridi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “İmam Matüridi Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Çalıştayda, Matüridiliğin önemi, öncesi, sonrası ve geleceği tartışıldı. Keykubat Köşkü’nde düzenlenen çalıştaya Selçuk Üniversitesi Rektörü ve İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar ve öğretim üyeleri katıldı. Prof. Dr. Yusuf Şevki Yavuz’un moderatörlüğünde “İmam Matüridi araştırmaları hangi aşamada? Sorunları nelerdir?”, Prof. Dr. Sönmez Kutlu moderatörlüğünde ise “İmam Matüridi Uygulama ve Araştırma Merkezi neler yapmalı? Nasıl yapmalı?” konu başlıklarında oturumlar gerçekleştirildi. Çalıştay, değerlendirme ve sonuç bölümüyle sona erdi.

Selçuk Üniversitesi Rektörü ve İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, çalıştay sonrasında yaptığı açıklamada, İslam dünyası başta olmak üzere insanlığın çok ciddi inanç ve düşünce sorunları yaşamakta olduğunu belirterek, “Bu süreç içerisinde yeni baştan İslam’ın doğru, dürüst anlaşılması, sağlıklı bir yoruma kavuşturulması için çalışmalar yapılması gerekiyordu. Bunu da ‘biz bugün bu işe başlıyoruz’ diye başlama şansımız yok. Bu nedenle geçmişle bu sürecin bağını kurmamız gerekiyordu ve geçmişte bu noktada İslam düşünce tarihine önemli katkılar sağlamış olan simalardan birisi de İmam Muhammed Mansur Matüridi Hazretleri’dir. Kendisinin bu alanda çok önemli katkıları vardır. Bizim de itikadi mezhep imamımızdır. Bu noktada biz İmam Matüridi’yi merkeze alarak aslında Kur’an-ı Kerim’in ve İslam’ın yorumlanması sürecini başlatmış oluyoruz. Bu çerçevede alanda özellikle kelam alanında çalışmalar yapan çok sayıda akademisyenimizi Türkiye’nin dört bir yanından davet ettik. 70’in üzerinde katılım gerçekleşti. İmam Matüridi düşüncesi tartışıldı, konuşuldu. Günümüzde yaşanan düşünce ve inanç sorunları tartışıldı ve konuşuldu. Bundan sonraki süreçle ilgili nasıl bir yön haritası izleneceğinin kararları verildi. Çok önemli ve verimli katkıları olduğunu düşünüyorum. Biz yeryüzünün ıslahı temel hedefiyle hareket eden Müslümanlar olarak insanların önce sağlıklı bir düşünce yapısına kavuşturulması gerektiğini, sağlıklı bir inanç zeminine oturtulması gerektiğini planlıyoruz ve bu noktada çalışmalarımızı yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.

Çalıştay bildirileri ve sonuç metninin yer aldığı kitabın basımı Endülüs Yayınları tarafından gerçekleştirildi. Kitabı temin etmek için tıklayınız.

Çalıştay videosunu kanalımızdan izleyebilirsiniz. (Video süresi 300 dakikadır.)